Roles, appointments, attendance

Our Governing Body composition
 
St Martin's East Woodhay CE (Aided) Primary School has a Governing Body made up of the following elected members:

One Ex officio governor (usually the vicar/priest of St Martin's Church)

Eight Foundation Governors, elected by St Martin's Parochial Church Council (PCC)

Three Staff governors - Headteacher, one elected staff representative and one co-opted staff representative

Three Parent Governors

One Local Authority representative
 

Governing Body appointments

The current governing body details are as follows:

Name

Category

Appointed by

Date Appointed

Re Appointed

Current Term of Office

No of years and end date

Revd Christine Dale

(Vice Chair)

Ex officio Governor

n/a

11.10.2003

 

n/a

n/a

Mrs Helen Bishop

Foundation Governor

St Martin’s PCC

24.11.2014

24.10.2018

4

23.10.2022

Mrs Katy Bartlett

Headteacher

FGB

01.09.2017

 

n/a

n/a

Mr Simon Rutter

Parent Governor

St Martin’s PCC

21.03.2017

 

4  

31.08.2021

Mrs Ann Rowe (Chair)

Foundation Governor

St Martin’s PCC

01.04.2015

01.04.2019

4

31.03.2023

Mr Tom Mugford

Foundation Governor

St Martin’s PCC

02.07.2015

 

4

01.07.2019

Mrs Henrietta Garrety

Foundation Governor

St Martin’s PCC

29.02.2016

 

4

28.02.2020

Mrs Suki Coe

Foundation Governor

St Martin’s PCC

11.12.2017

 

4

10.12.2021

Mrs,Lucy Braidley

Staff Governor

School Staff

23.07.2018

 

4

22.07.2022

Ms Mel Rennison

(Deputy Headteacher)

Associate Member

 

FGB

25.01.2018

21.03.2019

1*

20.03.2020

Mr Will Alexander

Parent Governor

Parents

24.09.2018

 

4

23.09.2022

Ms Elizabeth Greer

Parent Governor

Parents

24.09.2018

 

4

23.09.2022

Mr Paul Jacobs

Co-opted Governor

FGB

04.10.2018

 

4

03.10.2022

Ms Elaine Coville

Foundation Governor

St Martin’s PCC

12.10.2018

 

4

11.10.2022

Ms Linda Chorley

Local Authority Governor

LA

22.11.2018

 

4

21.11.2022

 

 

 

 

 

 

 

Vacancy

Foundation Governor

 

 

 

 

 

Vacancy

Foundation Governor

 

 

 

 

 

Jill Ann Hills

Clerk

FGB

05.09.2017

 

n/a

n/a

Former Governors

 

 

 

 

 

Mr Paul Jacobs

Parent Governor

Parents

24.07.2014

 

4

Term of Office ended

23.07.2018

Mr Nigel Smith

Parent Governor

Parents

19.01.2015

 

4

Resigned 30.09.18

Beverly Clifton

Staff Governor

School Staff

02.11.2017

 

4

Resigned

22.07.18

Mr Simon Carter

Foundation Governor

St Martin’s PCC

30.08.2013

01.09.2017

4**

Passed Away May 2018

Mrs Margery Goldsmith

Foundation Governor

St Martin’s PCC

06.02.2014

 

4

Retired 07.02.2018

Mr Stewart Codling

Foundation Governor

St Martin’s PCC

21.10.2013

 

4 ***

Resigned 28.11.2017

Mrs Beverly Clifton

Staff Governor

School Staff

01.09.2005

 

4 ****

Resigned

23.07.2017

Mrs Sandra Dunk

Co-opted Governor

FGB

28.01.2015

 

4

Resigned

27.01.17

Mrs Geraldine Priest

Foundation Governor

St Martin’s PCC

20.07.2010

 

4

Resigned

31.08.2016

 

*       Mel’s term of office ended on 24.01.2019 and pending re-election continued to attend meetings. 

**     Simon’s term of office ended on 31.08.2017. Pending reappointment, until 08.02.18 he attended meetings but was not counted in  quoracy or voting.

***     Stewart began reappointment process, but then decided to resign.

****   Beverly Clifton subsequently re-elected as Staff Governor.  

 

Constitution

Required

Appointed

Co-opted

1

1

Foundation

9

7

Head Teacher

1

1

Local Authority

1

1

Parent

3

3

Staff

1

1

Committee roles and other responsibilities

The current Governing Body has a number of roles and responsibilities as follows:

 

Standards & Curriculum

Ann Rowe (Chair), Hen Garrety, Headteacher, Liz Greer, Lucy Braidley, Helen Bishop, Mel Rennison

PayPerFin

Suki Coe (Chair) Tom Mugford, Ann Rowe, Headteacher, Paul Jacobs (Jenn James, Finance and HR Manager in attendance)

Premises Working Group

Paul Jacobs, Headteacher (Jenn James, Finance and HR Manager in attendance),

Admissions Panel

Simon Rutter (Chair) Ann Rowe, Paul Jacobs

Staff Dismissals

Hen Garrety (Chair) and two others subject to availability

Staff Appeals

Helen Bishop (Chair) Paul Jacobs, additional governor depending on availability

Headteachers Performance Management Panel (HTPMP)

Ann Rowe (Chair) Helen Bishop, Suki Coe, Simon Rutter

External Adviser – Nicola Tettmar LLP

After School Club

Helen Bishop (Chair) Headteacher, Lucy Braidley, Ann Rowe, (T Carter and L Jacobs in Attendance)

 

Governor Roles and Responsibilities

 

Leadership and Management

Suki Coe, Simon Rutter, Tom Mugford

Teaching, Learning and Assessment

Linda Chorley, Liz Greer, Hen Garrety

Personal Development, Behaviour and Welfare

Paul Jacobs, Helen Bishop, Canon Christine Dale

Outcomes for Pupils

Ann Rowe, Will Alexander, Elaine Coville

Governor Development & Training

Hen Garrety

School Council

Helen Bishop

School Association Governors

Liz Greer

Child Protection/Safeguarding

Helen Bishop

Health and Safety

Paul  Jacobs

Inclusion, Special Needs (SEN) and Pupil Premium Governor

Hen Garrety

Gifted and Talented

Hen Garrety

 

 

Not included in above due to conflict of interests

Katy Bartlett, Mel Rennison, Lucy Braidley

 

 

           
Governors - summary of business and pecuniary interests
 

The only recorded current business or pecuniary interests of members of the Governing Body are as follows:

 

Cannon Dale is Foundation Governor at St Thomas’ Infants School and Parish Priest for Woolton Hill Junior School. 

Will Alexander is married to Kerry Alexander, Staff Member.

Hen Garrety works as a school administrator and cover teacher.

Lucy Braidley and Liz Greer are related.                                                                                                                   

Jill Hills also clerks for West Berkshire icollege and Woolton Hill Junior School and is also cover clerk for Brightwalton Primary School.  

 
Attendance
 
Schools are required to publish the attendance data for the governing body. Please find below the data for the school year 2017-18
 

2017/2018

Full Governing Body

Name

Number of meetings the governor could have attended

Number of Meetings attended

Attendance rate (%)

Helen Bishop

6

4

67%

Anne Rowe

6

6

100%

Thomas Mugford

6

4

67%

Rev Christine Dale

6

2

33%

Katy Bartlett

6

6

100%

Paul Jacobs

6

6

100%

Nigel Smith

6

3

50%

Simon Rutter

6

4

67%

Henrietta Garetty

6

5

83%

Beverley Clifton

5

5

100%

Suki Coe

4

3

75%

Simon Carter

2

2

100%

Steward Codling

2

1

50%

Margery Goldsmith

3

3

100%

Mel Rennison

3

3

100%

Standards and Curriculum Committee (SAC)

Name

Number of meetings the governor could have attended

Number of Meetings attended

Attendance rate (%)

Helen Bishop

6

5

83%

Anne Rowe

6

6

100%

Henrietta Garrety

6

6

100%

Katy Bartlett

6

6

100%

Mel Rennison

3

2

67%

Simon Carter

5

4

80%

Beverly Clifton

5

5

100%

Pay, Personnel,Finance Committee (PPF)

Name

Number of meetings the governor could have attended

Number of Meetings attended

Attendance rate (%)

Helen Bishop

6

6

100%

Anne Rowe

6

6

100%

Katy Bartlett

6

6

100%

Suki Coe

1

1

100%

Thomas Mugford

4

4

100%

Margery Goldsmith

3

3

100%