Welcome to our new website! If you are looking for a place for your child for September 2023, we'd love to show you around. Come and see everything we have to offer, including our brand new YR playground!
Login

Roles, appointments, attendance

Our Governing Body composition
 

In July 2020, after a period of consultation with the diocese, the board of governors decided to reconstitute to reduce our number from 16 down to 12, which is more appropriate for the size of our school. Our Governing Body is therefore made up of the following:-

  • One Ex officio governor (usually the vicar/priest of St Martin's Church)
  • Six Foundation Governors, elected by St Martin's Parochial Church Council (PCC)
  • Two Staff governors – Headteacher and one elected staff representative
  • Two Parent Governors
  • One Local Authority representative

Governing Body appointments

The current governing body details are as follows:

 

 Name

Category

Appointed by

Date Appointed

Re Appointed

Current Term of Office

No of years and end date

Ms Linda Chorley

(Chair)

Local Authority Governor

LA

22.11.2018

18.10.2022

4

17.10.2026

Mrs Suki Coe

(Vice Chair)

Foundation Governor

St Martin’s PCC

11.12.2017

10.12.2021

4

09.12.2025

Revd Christine Dale

 

Ex officio Governor

n/a

11.10.2003

 

n/a

n/a

Mrs Katy Bartlett

Headteacher

FGB

01.09.2017

 

n/a

n/a

Mrs Ann Rowe

 

Foundation Governor

St Martin’s PCC

01.04.2015

01.04.2019

4

31.03.2023

Mrs Eleanor Aston-Noone

Foundation Governor

St Martin’s PCC

04.11.2022

 

4  

03.11.2026

Ms Mel Rennison

(Deputy Headteacher)

Staff Governor

Staff

30.09.19

29.09.19

4

28.09.2023

Mr Will Alexander

Parent Governor

Parents

24.09.2018

30.09.2022

4

29.09.2026

Mr Alexander Tame

Parent Governor

Parents

29.03.2021

 

4

28.03.2025

Ms Elaine Colville

Foundation Governor

St Martin’s PCC

12.10.2018

12.10.2022

4

11.10.2026

Laura Edinborough

Foundation Governor

St Martin’s PCC

11.02.2020

 

4

10.02.2024

Rob Crompton

Foundation Governor

St Martin’s PCC

15.07.2021

 

4

14.07.2025

Vacancy

4

 

 

 

 

 

Jill Ann Hills

Clerk

FGB

05.09.2017

 

n/a

n/a

Former Governors

 

 

 

 

 

Mr Simon Rutter

Parent Governor/Foundation Governor

St Martin’s PCC

05.03.2020

Change of category to Foundation Governor 04.03.2020

4

18.10.2022

Ms Elizabeth Greer

Parent Governor

Parents

24.09.2018

 

4

08.04.2021

Resigned

Mrs Henrietta Garrety

Foundation Governor

St Martin’s PCC

29.02.2016

05.03.2020

4

14.07.2020 Resigned

Constitution

Required

Appointed

Ex-Officio

1

1

Foundation

6

5

Head Teacher

1

1

Local Authority

1

1

Parent

2

2

Staff

1

1

Committee roles and other responsibilities

Standards & Curriculum (inc Fun Club)

Laura Edinborough (Chair), Ann Rowe, Headteacher, Linda Chorley, Rob Crompton, Mel Rennison,

PayPerFin

Suki Coe (Chair), Ann Rowe, Headteacher, Elaine Colville, Will Alexander, Alex Tame, Vacancy (Jenn James, Finance and HR Manager in attendance)

Admissions Panel

Laura Edinborough (Chair), Rob Crompton, Alex Tame

Staff Dismissals

To be agreed if Committee was needed and subject to availability

Staff Appeals

To be agreed if Committee was needed and subject to availability

Headteachers Performance Management Panel (HTPMP)

Ann Rowe (Chair) Suki Coe, Linda Chorley

External Adviser – Kila Barber LLP

  

Governor Roles and Responsibilities

 

Quality of Education

Linda Chorley, Rob Crompton

Leadership and Management

Suki Coe, Elaine Colville, Rob Crompton (Reserve)

Personal Development

Will Alexander, Canon Christine Dale, Alex Tame

Behaviours and Attitudes

Ann Rowe, Laura Edinborough

Development & Training Governor

Will Alexander

School Association Governors

tbc

School Council

On rotation by invitation

Child Protection/Safeguarding

Anne Rowe

Health and Safety

Will Alexander

Inclusion, Special Needs (SEN) and Pupil Premium, Higher Attaining Children

Suki Coe

Staff Wellbeing

Alex Tame, Linda Chorley

 

 

Not included in above due to  conflict of interests

Katy Bartlett, Mel Rennison

Governors - summary of business and pecuniary interests
 

The only recorded current business or pecuniary interests of members of the Governing Body are as follows:

Canon Dale is Foundation Governor at St Thomas’ Infants School and Parish Priest for Woolton Hill Junior School. 

Will Alexander is married to Kerry Alexander, Staff Member.

 Jill Hills also clerks for West Berkshire icollege, The Clere and Brightwalton Primary School.  

Attendance
 
 

2021/2022

Full Governing Body

Name

Number of meetings the governor could have attended

Number of Meetings attended

Attendance rate (%)

Linda Chorley

6

6

100%

Ann Rowe

6

4

67%

Canon Christine Dale

6

5

84%

Katy Bartlett

6

6

100%

Mel Rennison

6

6

100%

Elaine Colville

6

4

67%

Will Alexander

6

6

100%

Simon Rutter

6

6

100%

Laura Edinborough

6

6

100%

Suki Coe

6

4

67%

Alex Tame

6

5

84%

Rob Crompton

6

4

84%

Standards and Curriculum Committee (SAC)

Name

Number of meetings the governor could have attended

Number of Meetings attended

Attendance rate (%)

Linda Chorley

4

4

100%

Ann Rowe

4

4

100%

Kary Bartlett

4

4

100%

Rob Crompton

3

2

67%

Mel Rennison

4

2

50%

Laura Edinborough

4

4

100%

Pay, Personnel, Finance Committee (PPF)

Name

Number of meetings the governor could have attended

Number of Meetings attended

Attendance rate (%)

Suki Coe

6

6

100%

Elaine Colville

6

6

100%

Ann Rowe

6

6

100%

Simon Rutter

6

5

 83%

Katy Bartlett

6

6

100%

Will Alexander

6

5

 83 %